Der Wohnzimmer
Der Wohnzimmer mėgstu už jaukią aplinką |
Visame tame nepriklausomybės judėjime dalyvau tikrai entuziastingai – tuomet buvau šviežiai atvykusi į Vilnių iš Panevėžio, studijavau žurnalistiką, tryniausi Piliovkėje, susižavėjusiomis akimis klausiausi girtų poetų ir dailininkų, skaičiau uždraustas knygas, pogrindžio laikraščius, fotografavau demonstracijas, pradėjau bendradarbiauti su Respublika ir susipažinau su begale įdomių žmonių – kaip aš galėjau likti nuošalyje. Dabar daugelis gali pasakyti, kad išdaviau tėvynę, išvažiavau, pamiršau, nebekovoju. Sutinku tik su paskutiniuoju teiginiu, nes kiekvieno gyvenime yra laikas kovoti ir laikas mėgautis tuo, ką iškovojai. Nuolatinė kova vargina. Todėl ir paauglystė nesitęsia amžinai. Ateina laikas suaugti, suvokti ko nori, kurlink eini ir kas trukdo. Ateina laikas priėjus tikslą prisėsti, pasėdėti, išgerti kavos, apsižvalgyti ir sugalvoti naujus tikslus.
Berlyno sienos griuvimo 25 metis buvo pažymėtas jautriai |
Berlyne nereikia su niekuo kovoti. Čia aplinka šypsosi ir net skatina tave būti kitokiu. Bet kokiu. Čia gyvenimo devizas – būk savimi, būk koks tu nori būti. Tik atvažiavus pasijutau keistai – pagalvojau, kad dabar galiu tapti visai kitu žmogum, galiu persikūnyti į kitą personažą, tapti blondine, Pepe Ilgakojine, Mere Popins, Alisa, galiu būti hipstere arba hipe, rokere arba metaliste, galiu nuspręsti rengtis tik juodai arba tik geltonai, galiu įsiverti auskarus į antakius arba išsitatiuruoti drakoną per visą nugarą. Taip taip, man keturiasdešimt ketveri ir Berlyne aš visu tuo vis dar galiu būti, niekam nesukeldama juoko, pasišlykštėjimo, apkalbų bangos. Sakysit, kad galėjau visa tai daryti ir Lietuvoje. Aišku, galėjau, bet niekada neturėjau nei laiko, nei noro atsisėsti ir pagalvoti kokia vis tik aš norėčiau būti ir kokia kažkur giliai esu. Nes žinojau, kad tai reikš papildomą kovą. Už teisę tapti kitokia, nei pridera.
Per tuos dvejus su puse metų čia netapau nei hipe, nei hipstere, o ir metaliste niekad nenorėjau būti. Ir tatiuiruoti kūno nenoriu. Jaukiai jaučiuosi įšokus į džinsus, sportbačius, marškinėlius, galiu iš namų išeiti nešukuotais plaukais ir neparyškintomis blakstienomis. Sakot, galėčiau tai ir Lietuvoj? Taip galėčiau. Bet skirtumas tas, kad ten jausčiausi labai nejaukiai, o čia jaučiuosi puikiai. Nes esu savim. Nes mane vertina už tai, kas esu, ką darau, o ne už tai, kaip atrodau ir ar teisingai elgiuosi. Klystu, manęs čia tiesiog niekas nevertina. Nes Berlyne svetima vertinti kitus. Čia savaime suprantama, jei tu taip rengiesi, reiškia tau patinka, jei tą ir aną darai, reiškia tau to reikia, jei taip kalbi, reiškia tą ir galvoji. Jokios būtinybės apsimetinėti.
Abejojantiems mano patriotiškumu, pasakysiu, kad šįvakar rengiamame mamyčių vakarėlyje savo draugėms iš Vokietijos, Venesuelos, Rusijos papasakosiu apie visus sausio tryliktosios baisumus Lietuvoje, traiškomus žmones, rusų tankus važiuojančius tuščiomis gatvėmis. Papasakosiu, ką pati išgyvenau tą nerimo kupiną naktį, kai pamačiau iš TV eterio išvedamą Bučelytę ir iš gatvėje stovinčio aparato kas pusvalandį skambinėjau į redakciją sužinoti, ar nėra žinių apie mano vyrą. Jie tada turėjo tik nuolat atnaujinamas nukentėjusių pavardes ir guodė mane, kad tarp jų jo nėra.. Manau, kad kalbėti svetimšaliams apie savo šalies istoriją šiuo metu yra svarbiau, nei dalyvauti minėjimuose ar šventiniuose koncertuose. Todėl nesijaučiu stovinti nuošalyje. Juk geriau pagalvojus, aš stovėdama demonstrantų miniose Vilniuje ne tik už savo šalies nepriklausomybę, bet ir už sistemos žlugimą ir tam tikra prasme - už Berlyno sienos nugriovimą kovojau. Kad galėčiau dabar čia džiaugtis laisve, kurią šis miestas man siūlo. Nes nekenčiu jokių sienų. Net ir ginybinių.
Keistai čia man išėjo, nes buvau nusiteikus susumuoti praeitus metus ir pakalbėti apie dabar skaitomą W.S. Maugham knygą “The Summing up”. Turbūt tikrai kai kurios datos taip įaugę į pasąmonę, kad diktuoja tos dienos temas..
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą